FEG-meeting – Dublin, 2018 nov. 24-26.
A European Federation of Tourist Guide Associations, röviden FEG, 2017. november 24-26. között, Dublinban tartotta éves ülését. A helyszín a négycsillagos Camden Court Hotel volt.
Az ülésen az alábbi teljes jogú tagok vettek részt: Egyesült Királyság, Ausztria, Görögország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Csehország, Németország, Írország, Oroszország, Svédország, Ciprus, Lengyelország, Dánia és Franciaország + a WFTGA egy képviselője megfigyelőként
Nem teljes jogú tagokként az alábbi országok képviselői voltak jelen: Magyarország, Észtország, Lettország, Szlovénia, Ukrajna
A Magyar Idegenvezetők Egyesületét és egyben országunkat Tamási Krisztina és Szatmáry Judit képviselte.
Legfontosabb témák, melyeket a szombati és vasárnapi ülésen érintettünk:
1. A FEG 2017-es évi tevékenysége
2. A FEG 2017-es költségvetésének elfogadása és a 2018-as költségvetési terv megszavazása
3. Európai Uniós pályázatokon való részvétel
4. A FEG javaslatainak eljuttatása az Európai Parlamenthez
5. A tour manager és a tourist guide szó értelmezése és helyes használata
6. A tagországok és a nem teljes jogú tagok legfőbb problémáinak megbeszélése, megismertetése a többiekkel
• Szinte minden tagországban (akár teljes, akár nem teljes jogú tagokról van szó) komoly problémát okoz az engedély nélküli idegenvezetés.
• Tipikus gond mindenhol a Free Tour szolgáltatók megjelenése és kisebb-nagyobb térnyerése a piacokon (Itt kihangsúlyozták, hogy a probléma nagy részét a megtévesztő marketing okozza: „free of choice” vs. „free of charge…”). Felmerült az is, hogy esetleg az egyesület/szövetség tagjai is részt vesznek-e a Free Tourokon idegenvezetőként…
• Egy utazásszervező egész Európára érvényes „idegenvezető igazolványt/engedélyt” árusít idegenvezetőinek, ill. az érdeklődőknek: E-Card címen
• Az engedély nélküli idegenvezetés ellenőrzésének lehetőségei, tourist police? Továbbképzés rendőröknek?
7. FEG idegenvezető tréning Varsóban volt az idén. Aki elvégzi ezt a tanfolyamot és jó eredménnyel végez, plusz megfelel a kiválasztási kritériumoknak, a jövőben FEG trainer tanfolyamot végezhet, és lehetősége lesz oktatni a FEG nevében az idegenvezetőket.
8. Fontos, hogy a tagországok weboldala legalább angol nyelven is elérhető legyen.
Jó példákról is beszámoltak a tagországok a különböző problémás ügyekben. Igyekeztünk mindenkivel felvenni a kapcsolatot a jövőbeni együttműködés érdekében.
Sok jó ötletet hallottunk, amelyet lehet hasznosítani a MIe működése során is.
Tamási Krisztina – MIe Nemzetközi Kapcsolatok Bizottsága
Szatmáry Judit – MIe Oktatási és Továbbképzési Bizottság
email: oktatas@miguides.com